تبلیغات
a style="display: none;" class="nivo-imageLink" href=' target='_blank'>
وبلاگ شبکه مراکز تولید و توزیع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی - مطلبی درباره هیات مدیره و شبکه از مدیر مرکز فرهنگی ولیعصر عج مشهد

امروز:

مطلبی درباره هیات مدیره و شبکه از مدیر مرکز فرهنگی ولیعصر عج مشهد

» نوع مطلب : اخبار مراکز ،


سخنی با دوستان
سلام و خداقوت
ابراز ارادت خالصانه به تمامی خادمین و زحمتکشان عرصه جهاد فرهنگی و عرض خداقوت به دوستان خوب این مجموعه کمترین کاری است که می باید در ابتدای کلام صورت پذیرد
و اما بعد؛
چند روزی است که تمایل به نوشتن مطلبی در باره جلسه پیش رو شبکه داشتم که توفیق رفیق راه نگشت و در این مدت بجای نوشتن، خواندم تا با دانسته های بیشتری سخن بگویم، زیرا با داشتن حداقل 15 سال توفیق حضور در این عرصه و رفاقت با بعضی از دوستان شبکه ,ولی هنوز به عنوان یکی از کسانیکه از ابتدای تشکیل شبکه، نامم در لیست دوستان عضو شبکه بوده، هنوز هیچ اطلاعات درست و درمانی از شبکه نداشته و حال نیز ندارم.
الغرض با همان مقدار داشته و با مطالعه پیش نویس مرام نامه و اساسنامه و همچنین نگاه به وبلاگ شبکه و دیگر داشته هایم عرض چند نکته را برای جلسه پیش رو نیاز دانستم:
1)یکی از راه های پیش رفت در مسیر یک پروژه انجام عملیات دقیق ، منظم و قدرتمند زیر ساختی آن است بطوریکه اگر فوندانسیون قوی و محکمی نباشد ساختمان به سرانجام مورد تمایل نخواهد رسید و ساده تر اینکه خشت اول گر نهاد معمار کج ...
لذا با نگاهی به گذشته کار و با حفظ احترام برای تمامی نیات خیر در راه اندازی این شبکه و زحمات تمامی دوستان در هیئت امناء و دبیرخانه چیزی که به چشم می آید عدم پای بست محکم در کار است و ادامه این مسیر بدین شکل و بدون محکم کاری خطرات جبران ناپذیری را برای شبکه و فعالان حاضر رقم می زند.
نگاهی به اساسنامه گواهی هر چند اندک از اقدامات نشده ، گاها نخواسته ، هر از گاهی مخالف اساسنامه ، و بعضا در ضدیت با آن است و در کنار اینها سوالات متعددی که حداقل برای حقیر وجود دارد.
در این سخن اصلا بحثهای انتقادی متداول همچون عدم رسیدگی به اعضاء شبکه ، نامشخص بودن دقیق موسس شبکه ، عدم مشخص نبودن دقیق محل تامین منابع و سرمایه های شبکه ، مقدار واقعی نقش شبکه در تامین نیازهای حداقلی اعضاء ،  عدم ارائه گزارشی هرچند کوچک از جلسات به صورت متنی و در قالب ایمیل یا در وبلاگ شبکه ( با این نگاه که اعضاء هیئت مدیره می باید ماهی یک بار جلسه میداشتند ) و دهها حرف نگفته که شاید خوانندگان عضو شبکه خود و در ضمیرشان حرفهایی را نیز به این سری از سوالات اضافه نمایند، نیست .
بحث بر سر این است که اگر اعضاء شبکه و متولیان آن فکری جدی برای روشن شدن وضعیت و جایگاه شبکه،  رویکردها و اساس و بنیان آن نکنند و بدون اینکه گذشته را محکم کاری نموده  به حرکت در مسیر جاده ای مه آلود ادامه دهند خطر سقوطش بسیار بالاست.
اجازه بفرمائید به بعضی از ابهام های موجود بر اساس اساسنامه شبکه اشاره ای کنم:
1) در اساسنامه شبکه که در روی سایت است و محور اصلی کار می باشد و ظاهرا تصویب شده است (چون اگر تصویب نشده باشد و شبکه بی حساب پیش رفته باشد که داستانش مجزا است) ،در بخش کلیات ، ماده 8 نوشته شده : "چهارچوب محتوایی شبکه در قالب اهداف، خط مشی ها و اصول فعالیتی شبکه و مراکز فرهنگی عضو شبکه در مرامنامه ای
تدوین شده است که به عنوان سند بالادستی این اساسنامه در کلیه فعالیت های شبکه باید مد نظر قرار گیرد." و این در حالی است که دروبلاگ وقتی به مرامنامه شبکه نگاه می کنیم نوشته شده ،" پیش نویس" .
حال چگونه از یک پیش نویس که سند بالا دستی است اساسنامه ای رسمی تعریف شده جای تامل دارد.
2)مجموعه قرار بوده به صورت گروهی عمل کند و در بخشهای مختلف اساسنامه به آن اشاره شده و این در حالی است که با موسسی مواجه میگردیم که اختیارات عجیب وغریب داشته و قادر به انحلال و غیره و ذالک در عرصه تلاشهای دهها نفر است که این سوال مطرح میگردد که آیا این همه تلاش پا روی پوست خربزه نیست.
3)  براساس ماده 15 اساسنامه حضور مجموعه های جدید می باید چهارچوب محتوایی و ساختاری شبکه را بپذیرند واین در صورتی است که هیچ مرام نامه ای به عنوان فصل مشترک پذیرش حداقل های تعهدی برای انجام یک کار مشترک ارائه نگردیده تا اعضاء آن را امضاء کرده و نسبت به اجرای آن حداقل تعهد اخلاقی داشته باشند.
4)بر اساس ماده 17 در جلسات مجمع می باید و یا بهتر بگویم می شود کارهای متفاوت و زیادی انجام داد که تا بحال از ظرفیت و پتانسیلش استفاده ای که نشده هیچ نسبت به اطلاع رسانی حقوق اولیه اعضاء شبکه به خودشان نیز کوتاهی هایی  صورت پذیرفته که از جمله حقوق اعضاءمیتوان به ، تغییر در اساسنامه  و مرام نامه ، لغو عضویت  اعضاء ، انحلال هیئت مدیره،  بررسی صلاحیت مجموعه های پیشنهادی و ... اشاره کرد.
4) وجود یک نفر از هیئت موسس و داشتن رای در هیئت مدیره از جمع کلا 5 نفره هیئت مدیره مطلب عجیب دیگری است بطوریکه کل اعضاء شبکه و کسانیکه تمامی بار خدمت رسانی و دریافت ضرر و زیان ارتباط با مشتریان و مردم و بدنه اجتماع را دارند فقط 4 نفر و در کنار آنها نه "هیئت موسس"  که بنا به نوشته اساسنامه "موسس"  میتواند یک نفر در هیئت مدیره قرار دهد و هر وقت هم بخواهد او را جابجا کند.
و البته موارد متعدد دیگر که در این بحث نمی گنجد
ولی حال که به انتخابات هیئت مدیره نزدیک میشویم چند نکته نیز برای این مورد به عرض می رسانم:
1)    شرط اول در انتخاب صحیح ، شناخت است و این زمانی حاصل می گردد که بتوان در مورد آنها بررسی لازم را انجام داد.  لذا ایکاش ساز و کاری اندیشه می شد که افراد واجد صلاحیت میتوانستند نسبت به معرفی خود به دیگر اعضاء دارای حق رای تا قبل از حضور در نشست اقدام نمایند. چرا که حضور دو روزه با فشردگی برنامه ها و عموما عدم آشنایی دقیق با کاندیداهای هیئت مدیره سطح انتخابات و هم چنین رسیدن به یک انتخاب خوب و درست را تا حدود زیادی کاهش میدهد
2)    شناخت دقیق وظایف و اختیارات اعضاء هیئت امناء شبکه یکی از بهترین راهکارهای انتخاب درست است لذا امید است تا اعضاء شبکه نسبت به مطالعه اساسنامه همت لازم را به خرج دهند .
3)    آینده کار فرهنگی حقیقتا در عین حالی که به فضل الهی روشن است ولی دارای پیچیدگیها ، سختیها و گردنه های خطرناکی است لذا شناخت نیازها  و الزامات کار در دو سال آینده میتواند ما را در انتخاب نیرویی که توانایی و فرصت خدمت در این برهه از زمان را داشته باشد کمک کند
4)    توانمند ساختن شبکه ، ایجاد برندی مناسب، استفاده از ظرفیتها ی اعضاء شبکه ، اطلاع رسانی دقیق و مناسب، ، نگاه فرامنطقه ای در کنار نگاه منطقه ای و کوچک، ایجاد انگیزه، پیگیری نقاط ضعف و قوت شبکه در کنار اجراء حداکثری وظایف تعریف شده در اساسنامه از جمله نیازهای یک هیئت امناء موفق و کار آمد است.
5)    ایثار و از خودگذشتگی بویژه در مواقع ضروری،  اهتمام جدی در شنیدن نیازها و خواسته های اعضاء ، داشتن حداکثرهای نقدپذیری و دوری از توجیه گرایی های بی منطق ، داشتن ظرفیت فکری مناسب جهت ارائه طرح ها و ایده های جدید در شرایط مختلف ، در کنار تجربه ، تخصص، تعهد ، روابط عمومی و ... مواردی هرچند اندک از نیازهای یک عضو هیئت مدیره است.
امید دارم که این نشست به دعای حضرت بقیه الله الاعظم (عج) ، نشستی پر خیر و برکت برای تک تک افراد حاضر در نشست و همچنین شبکه و بالتبع آن برای نظام و انقلاب باشد و دوستان و زحمتکشان این عرصه نیز در خدمت رسانی و ایجاد بستری مناسب جهت استفاده حداکثری از حضور جمعی علاقه مند ، زحمت کش  و مخلص در عرصه فرهنگ انقلاب موفق و سر بلند باشند.
در پایان خاضعانه و خاشعانه ضمن عذرخواهی از اطاله کلام تشکر خود را پیشاپیش از تمامی زحمات  دوستان فعال در شبکه به محضرشان ابلاغ نموده توفیقاتشان را در ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) در خدمت به اسلام و قرآن و انقلاب از خداوند منان خواستارم
موفق ، پیروز و سربلند باشید
حسین نیلی- مرکز فرهنگی ولیعصر(عج) – مشهد مقدس


نوشته شده در : دوشنبه 11 آذر 1392  توسط : دبیرخانه .    نظرات() .

محمد شیخلر
چهارشنبه 13 آذر 1392 02:03 ب.ظ
به واقع استفاده کردم از این متن. بعضی از سوالات، سوالاتی بود که دو سال در ذهنمان مانده بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.