تبلیغات
a style="display: none;" class="nivo-imageLink" href=' target='_blank'>
وبلاگ شبکه مراکز تولید و توزیع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی - طلوع "غروب پا به ماه" از پشت قله چكاد/ افتتاح رسمی پاتوق کتاب شهرکرد/ همراه با گزارش تصویری

امروز:

طلوع "غروب پا به ماه" از پشت قله چكاد/ افتتاح رسمی پاتوق کتاب شهرکرد/ همراه با گزارش تصویری

» نوع مطلب : اخبار مراکز ،

انجمن ادبی چكاد در روز جمعه 23 خرداد ماه به بهانه آغاز فعالیت پاتوق كتاب شهركرد، شاهد رونمایی از از آخرین اثر كبری موسوی قهفرخی با عنوان "غروب پا به ماه "  بودكه به تازگی و توسط انتشارات شهرستان ادب به چاپ رسیده است.

در این جلسه كه با تاخیر 20 دقیقه ای در ساعت 10:50 دقیقه آغاز شد، پس از قرائت قرآن توسط آقای سعید صادقی، ابوالفضل هادی پور- مجری- در جایگاه قرار گرفت و از مدیر مركز فرهنگی كوله بار دعوت كرد تا با حضور در جایگاه به میهمانان برنامه خیر مقدم عرض كند.

سید سراج الدین جزائری بعد از تبریك فرارسیدن میلاد حضرت حجت(عج) و خیر مقدم خدمت میهمانمان جلسه، جلسه را برنامه ای برای تجلیل از فرهنگ و ادب استان چهارمحال و بختیاری بر شمرد. ایشان ضمن تبریك به سركار خانم موسوی بخاطر خلق اثر زیبا و خواندنیِ غروب پا به ماه و نیز افتخار آفرینی ایشان در جشنواره‌ی بین المللی شعر فجر، ابراز امیدواری كرد شاهد جلسات بیشتری از این دست برای همه شاعران استان چهارمحال و بختیاری باشیم.

خبر دیگر جزائری برای میهمانان .... (ادامه گزارش را در ادامه مطلب بخوانید)

 راه اندازی مجتمع فرهنگی پاتوق در اصلی ترین و مركزی ترین نقطه شهر برای ایجاد بستری جهت رشد و بالندگی فرهنگ و ادب استان بود. وی همچنین از راه اندازی و تجهیز قریب الوقوع دبیرخانه‌ی دایمی انجمن ادبی چكاد به منظور ایجاد پاتوقی جهت هم اندیشی و هم افزایی شاعران و نویسندگان استان خبر داد.

برنامه با شعرخوانی پیشكسوتان و بزرگان شعر و ادب استان آغاز شد. استاد محمدعلی توكلی اولین شاعری بود كه در جایگاه قرارگرفت و شعرخوانی داشت.

استاد مرید محمدی كه مثل همیشه با شعری زیبا به زبان بختیاری به جلسه چكاد آمده بود نفر دومی بود كه برای حاضرین شعر خواند.

استاد غضنفر برزگر سومین شاعر پیشكسوت استان بود كه ضمن تجلیل و تمجید از خانم موسوی قهفرخی، ایشان را از جمله شاعران مطرح و به نام كشور دانستند. همچنین استاد برزگر با بیان خاطره ای به زمانی اشاره كردند كه كبری موسوی قهفرخی زندگی شعری خود را در انجمن ادبی آصف و زیر نظر ایشان در فرخشهر(قهفرخ) آغاز كردند.

نوبت به حجت الاسلام و المسلمین هاشمی مسوول دفتر نماینده‌ی ولی فقیه در استان چهارمحال و بختیاری و امام جمعه‌ی شهركرد  رسید تا ضمن ایراد سخنانی در خصوص نیمه شعبان و مقام حضرت مهدی (عج) ، افتخار افرینی خانم موسوی را به مردم استان چهارمحال و بختیاری تبریك بگوید.

پس از حجت الاسلام هاشمی، سعید بیابانكی با دعوت مجری در جایگاه قرار گرفت و ضمن معرفی كتاب " غروب پا به ماه" ، شعر خانم موسوی را از اشعار درجه اول شاعران كشور برشمرد.

سعید بیابانكی استفاده از مثل های عامیانه در خلق و ایجاد كشف های بزرگ را بارز ترین  خصوصیت شعر خانم موسوی دانستند.  به عنوان مثال  بیت زیر در بهره گیری از مثل عامیانه موفق دانست.

تو گردبادی! كار تو دل كندن از خاك است

من كمتر از خاكم، حسابم با خودم پاك است

از نظر بیابانكی شعر موسوی قهفرخی از لحاظ زبان، روان و از حیث مضمون زیبا  دلنشین است.

بیابانكی ضمن مقایسه غزل معاصر با شعر شاعران سده های قبل به بررسی تاریخچه تحول شعر پرداخت و شعر موسوی قهفرخی را نمونه موفقی دانست كه ویژگی های مشتركی از اشعار زمانهای مختلف دارد.

میلاد عرفانپور مدیر دفتر شعر موسسه‌ی شهرستان ادب، میهمان ویژه دیگری بود كه با حضور در جایگاه در ارتباط با غروب پا به ماه به ارائه نظراتش پرداخت.

عرفانپور ضمن تبریك افتتاح پاتوق كتاب و تقدیر از مركز فرهنگی كوله بار جهت برپایی این جلسه ، ابراز امیدواری كرد كه در آینده شاهد افتتاح مراكزی همچون پاتوق كتاب و برگزاری جلسات از این قبیل در همه شهرستان ها باشیم.

یك غزل و سه رباعی با مضمون انتظار ره آورد عرفانپور برای این جلسه بود.

نوبت به كبری موسوی قهفرخی رسید كه در جایگاه قرار بگیرد . موسوی  سخنان خود را با تقدیر و تشكر از دست اندركاران برنامه آغاز كرد و مقدم همه حاضرین در جلسه را گرامی داشت. وی هم چنین با تشكر از اساتید خود ، موفقیتش را مرهون بهره گیری از محضر این اساتید دانست. و حضورش در انجمن ادبی چكاد ابراز خرسندی نمود و این را برای خود افتخاری دانست.

موسوی همراهی همسرش سید مهرداد میر افضلی را از اصلی ترین دلایل موفقیت در خلق غروب پا به ماه دانست. تقدیر خانم موسوی از فرزندانش، سای‌گل و امیر علی بخش دیگری از صحبت های موسوی را شامل می شد.

دو غزل هدیه كبری موسوی قهفرخی بود كه به حضار پیش كش گردید. یكی از این غزلها كه به گفته خودش اولین تجربه اش در شعر محلی با گویش قهفرخی بود توجه حاضرین را جلب كرد.

هركی مالش بیشترس، حرصا عراضِش بیشترس

اون كه آوازش بَدِس ، دوم دومْب سازِش بیشترس

"می بخور، منبر بسوزون ، مردوم آزاری نكون"

فك نكن می رِد بهشت اون كه نُمازش بیشترس

عَین خورشید خودنما نیس ماه اگه بِرچ می زنه

بِر یُنِس كه نِصمه شوم ، رازا نیازش بیشترس

هوش كی دلسوزْمون نَبید ، زاینده رودُم دُزیدن

لِنجونی اَی گوریه كرد،تندی ژیازش بیشترس

*****

غُصُده ش عَین سایه افتادِس پییُم ، كاش زود بیاد

گرچه زودتر می ره یه جا اون كه نازش بیشترس

 بعد از این برنامه، هادیپور از آقایان ،بیابانكی ، محمدی ،برزگر و حجت الاسلام هاشمی دعوت كرد تا ضمن حضور در جایگاه از "غروب پا به ماه"  رو نمایی كنند.

پس از رونمایی هدیه ای كه توسط مركز فرهنگی كوله بار و انجمن ادبی چكاد آماده شده بود به پاس تجلیل از موسوی به خاطر دریافت سرو بلورین جشواره بین المللی شعر فجر تقدیم ایشان شد.

بعد از رونمایی شعر خوانی شاعران انجمن چكاد ادامه داشت.

آقایان و خانمها فرج اله بیاتی ، لیلا جعفری ، اسفندیار ساكنیان، همایون علیدوستی، وسعت الله كاظمیان ، زهره اخوان طاهری، افضلی  و كریمی از جمله این شاعران بودند.

میلاد صفری بعنوان جوان ترین شاعر حاضر و عضو انجمن ادبی چكاد شعر خوند .

حسن ختام برنامه شعرخوانی احمدرضا الیاسی دبیر انجمن ادبی چكاد بود . وی با تجلیل از سركار خانم موسوی و تشكر از سعید بیابانكی و میلاد عرفانپور به واسطه حضورشان در جلسه امروز برگزاری چنین جلساتی را برای دیگر شاعران استان در آینده آرزو كرد.

در پایان جلسه كتاب "غروب پا به ماه " با امضای خانم موسوی  با حمایت مالی مجموعه گنجینه آموزش و پرورش و نیز  شركت فرهنگی عقیق دانش روز به حضار اهدا شد.

 


نوشته شده در : دوشنبه 26 خرداد 1393  توسط : دبیرخانه .    نظرات() .

م
شنبه 1 شهریور 1393 09:40 ب.ظ
تبریک میگم
خدا قوت.انشاءالله موفق باشید.
خدری كتابسرای بارن
دوشنبه 2 تیر 1393 09:27 ب.ظ
مبارك است ان شاله
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.